Setkání české a slovenské mládeže

Benefiční koncert PRO UKRAJINU

13. 3. 2008 23:42
Rubrika: Benefičný koncert | Štítky: SONICFLOOd , Tretí deň

Benefiční koncert „PRO UKRAJINU“

 

„Potřebujeme být v jednotě s každým otevřeným a zapáleným srdcem.“

 

18.7.2008 19:30, Velehrad

Tretí deň (SK), SonicFlood (USA)

 

            Diecézní charita spolupracuje již osmým rokem se slovenským misionářem P.Petrem Krenickým. Pomoc začala při povodních na Ukrajině, pak následovala řada charitativních projektů.

 

Slovenský misionář P. Peter Krenický vykonává již čtrnáctým rokem namáhavou misii  na Podkarpatské Rusi.  Oblast, ve které P. Peter působí, byla kdysi z 95% katolická, po válce byli kněží postříleni, odvedeni na Sibiř, katolická církev zlikvidována a začala tam působit Moskevská pravoslavná církev -  nástroj státní moci.

Misie P.Krenického je zápasem o zachování lidské důstojnosti, o to, aby pomohl lidem vrátit sebedůvěru a odpovědnost za jejich osudy. Za dobu svého působení  obnovil 38 katolických farností, postavil 28 kostelů. Není zastáncem masové humanitární pomoci. Nabízí lidem práci při stavbách kostelů, v pomoci nejubožejším, při práci s mládeží. Zajišťuje možnosti vzdělání, podporuje kulturní tradice. Zasévá do vyprahlých srdcí naději, kterou čerpá z častých nočních bdění : „Když se všichni sejdeme a modlíme se do rána, tak Bůh nemá na vybranou - musí nám dodat síly, ukázat, že On ještě neodešel z Karpat. Je to ohromný zážitek vidět, jak lidé prožívají tu noc, jak se během ní mění a jak se v jejich tvářích rodí radost a optimismus.“

Ukrajina je nejchudší zemí Evropy. Po rozpadu Sovětského svazu, kdy zaniklo 90 % průmyslu a  výroby,  se tato země snaží ekonomicky vzpamatovat. V současnosti odešlo za prací do světa 8 miliónů Ukrajinců. Narůstá tak počet rozvrácených rodin, dětí ulice, sirotků, opuštěných starých lidí.  Sociální zabezpečení ze strany státu je hluboko pod minimem nutným pro život.

 

Výtěžek koncertu bude předán Diecézní charitě ostravsko–opavské, která jej využije na financování svých projektů na Ukrajině.

 

Sdílet

Komentáře

vojtec S P. Krenickým jsem strávil den u něj na Podkarpatské Rusi a je to fakt machr a peníze jsou v tom kraji na jeho činnost potřeba mnohem víc než sůl.

fishJFM P. Krenický měl nedávno v našem kostele sv.Prokopa postní duchovní obnovu a pak ještě večer sloužil mši svatou. Má vážně charisma a snaží se být Božím nástrojem,
pomoc jeho zemi se opravdu vyplatí, vždyť to bude, dáli Pán, spolupráce na díle Božím. Pax Vobiscum

Daniel Zouhar Doufám, že to bude stát za to. ukrajina potřebuje naši pomoc i přesto, že není na druhé straně zeměkoule a P.Krenický je podle mne dost dobrý člověk, že se tak obětovává a jde do této misie naplno. Doufám, že bude mít na Velehradě aspoň nějaký ten malý workshop. klidně bych se na něj přihlásil.

Meriem

Kubca

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona